kokoreç pişirme

Mangalda kokoreç

Mangalda kokoreç

Kokoreç kimi zaman insanların çok severek tükettikleri ve özellikle en iyi kokoreç yapan yerleri aramak için çok ciddi zaman harcadıkları ürünler olabilirken kimileri de bu yemekten her zaman uzak durmak istemektedirler. Büyükbaş veya küçükbaş hayvanların bağırsaklarından üretilen bu ürünler ilk anda kulağa itici olarak gelseler bile tadı eli insanları halen kendine hayran bırakmaktadır. Ancak burada önemli olan yenecek kokorecin sağlıklı şartlar da hazırlanması ve aynı zamanda doğru teknikler ile üretilmiş olmalarıdır. Aksi takdirde ciddi sağlık sorunlarına neden olabilmektedir.

Kokoreçlerini evde yapmak isteyen kişiler mangal da, fırında veya tavada kokoreç yapabilirler. Ancak en çok tercih edilen seçenek tabi ki mangalda kokoreç yapmaktır. Zaten kültürümüzde önemli bir yeri olan mangal bizler için artık kokoreç yapmak içinde önemli bir araç haline gelmiştir.

Ancak mangal seçeneğini kullanmak isteyen kişilerin mutlaka şu yolları izlemeleri ve aynı zamanda daha önce bu yöntemi kullanmamışlarsa araştırma yapmaları gerekmektedir. Güvenilir bir markadan temin ettiğimiz kokoreçlerimizi yuvarlak şekilde parmak kalınlığında keserek mangalımıza koyuyoruz. Bu aşamada kokoreçlerin içinde yer alan yağların tamamen çekildiği gözle görülmelidir.

Bu sebeple mangal başından ayrılmadan sürekli olarak takip etmek ve gerektiği yerlerde kokoreçleri çevirmek gerekecektir. Evde mangal ile kokoreç yapmak için genellikle 1 kg kokoreç, 3 domates, tuz, pul biber, kekik ve sivri biber yeterli olmaktadır. Daha sonra istenen kıvama gelen kokoreçlerimizi teflon bir tepsiye alarak dikkatli bir şekilde dilimlemek gerekmektedir. Bu dilimleme işlemin de kimileri büyük parçaları halinde sevdikleri için acele etmemektedirler.

Ancak birçok kişi kokorecin küçük taneler halinde olması gerektiğini düşünmekte ve bu sebeple hızlı hareketler ile ve keskin bıçaklar kullanarak hareket etmektedirler. Dilimleme işleminden sonra işin en zevkli kısmı olan baharatları ekleme aşaması gelir. Ancak burada dengeyi çok iyi kurmak gerekir. Çünkü lezzetli bir kokorecin en önemli unsuru baharat oranıdır.

Ne eksik ne de fazla olması gereken baharatlar kokorece mükemmel bir lezzet verecektir. Bu sebeple bu aşamada çok dikkatli olmak ve yapılan kokoreç miktarına göre baharat oranı belirlemek gerekir. Daha sonra ise isteyen kişiler tabakta isteyen kişilerse ekmek arası olarak kokoreçlerini tüketebilirler. Herkesin bahçesinde veya farklı bir yerde yapabileceği mangalda kokoreç tekniği özellikle her zaman tüketilen kokoreçlere farklı ve alışılmışın dışında bir lezzet vereceği içinde birçok kişi için farklı bir deneyim olacaktır.

antalya kokoreç olarak Antalya içinde birçok bölgeye kuzu ve dana kokoreç, doğranmış kokoreç çeşitlerinin satışını yapmaktayız. Antalya kepez, Muratpaşa ve Antalya içinde birçok bölgeye toptan ve perakende kokoreç satışı yapmaktayız.

Mangalda Kokoreç

Mangalda kokoreç pişirme evi müsait olanlar için mangalda kokoreç tarifi vermeye çalıştık. Mangalda kokoreç pişirme alaka tavsiyelerinizi sitemizde paylaşabilirsiniz. Bu makale altına yorumlarınızı bırakabilir ve mangalda kokoreç hakkında yazılan bu makaleye puan verebilirsiniz.

Ziyaretçi Puanı: 4.88 ( 8 Kişi Puan Verdi)
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Don`t copy text!
Kapalı