kokoreç

çözlü kokoreç

Çözlü kokoreç hakkında bilinmesi gerekenler

Çözlü kokoreç

Kokoreç yapımında kullanılan üç malzemeden bir tanesi çöz yağıdır ve çözlü kokoreç oldukça lezzetlidir. Çöz yağı koyun kuzulardan çıkan mumbar üzerindeki yağa verilen isimdir. Ve kokoreç yapımı için genelde kuzu çöz yağı kullanılır ve çöz yağı kokorecin kalitesini oldukça etkiler.

Çöz yağı kokorecin kalitesini doğrudan etkiler ve çöz yağı üzerinde bulunan kuzu uykuluğu kokorece ayrı bir lezzet katar. Öncelikle çözlü kuzu kokereç, mumbar, bağırsak ve uykuluklu çöz yağından yapılır ve burada bahsi geçen uykuluk dana uykuluğu değil kuzu uykuluğudur. Bu üçlü temizlik sarım ve fırınlama sonrası ortaya çözlü kuzu kokoreç çıkmaktadır.

antalya kokoreç olarak şunu belirtelim ki satışı yapılan kuzu veya dana kokoreç çeşitlerinin büyük bir kısmında iç yağı kullanılmaktadır. İç yağı çöz yağına göre katı tatsızdır. Bu sebeple piyasada neredeyse komik rakamlara satılan kokoreç çeşitleri vardır.

Aynı durum neredeyse dana kokoreç çeşitlerinde de vardır. Özellikle Antalya’da dana kokoreç çok fazla tüketildiği için ve dana kokoreç satan birçok firma olması ve kokoreç üretimi yapan firmaların fiyatları düşürmek amaçlı dana kokorece iç yağı kattıkları bilinmektedir.

Çözlü Kokoreç

Çözlü kokoreç hakkında bilinmesi gerekenler.

Ziyaretçi Puanı: 4.94 ( 6 Kişi Puan Verdi)
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Don`t copy text!
Kapalı